
Bezlusterkowiec Nikon w fotografii portretowej – magia detalu
Wykonanie portretu fotograficznego, choć wydaje się łatwe, w rzecz jest bardziej skomplikowane. To bowiem suma kilku składowych, które należy mieć na uwadze. O czym pamiętać, by wykonać dobry portret?
Ostrość, która definiuje portret
Pierwszą podstawową sprawą, w przypadku portretu fotograficznego, jest ostrość. Przyjmuje się i jest to niemal standard, że dobry portret to taki, gdzie ostrość wycelowana jest na oczy osoby portretowanej. Nie ma znaczenia, czy przesłona jest bardziej zamknięta, czy otwarta, ostre oczy to coś, co w portrecie jest sprawą must have. Wszystkie najlepsze, nagradzane zdjęcia portretowe to właśnie takie, gdzie ostrość mamy na oczach. Wówczas ukazana jest ich głębia, a przez to często także emocje portretowanej osoby. Jeśli model stoi bokiem do obiektywu, ostrość powinna znaleźć się przede wszystkim na oku bliższym od aparatu. A co z resztą ustawień gwarantujących wykonanie idealnego portretu?
Światło i cień – modelowanie emocji
Oprócz ostrości, ważne jest też operowanie światłem i cieniem i wykorzystywanie zastanych warunków. Przede wszystkim, portrety kiepsko wychodzą w większości wypadków, kiedy robione są pod słońce. Niemniej jednak czasem warto łamać schematy i wykorzystać światło zza pleców do oświetlenia konturów sylwetki lub złapania w kadrze smug światła. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze cień jest wrogiem fotografii portretowej. Może się bowiem okazać, że to właśnie cień lub jego przenikanie ze światłem, stworzą na modelu wyjątkowe oświetlenie. W fotografii portretowej polecane są także tak zwane ekspozycje ze światłem przesianym, czyli pomieszanie światła słonecznego i czegoś, co je przesłania. Zapanowanie zarówno nad światłem, jak i cieniem, pozwala na stworzenie portretu pełnego emocji i przekazu. Do fotografii portretowej warto wykorzystać bezlusterkowiec Nikon https://notopstryk.pl/pl/c/Bezlusterkowce-Nikon/635.
Kolor i tonacja – budowanie nastroju
Nastrój zdjęcia portretowego buduje z kolei kolor i tonacja. Często trzeba wybierać, czy chcemy zostawić zdjęcie w kolorze, czy wolimy je zobaczyć w odcieniach czerni i bieli. Ta ostatnia sytuacja uwydatnia światło i emocje, które malują się na twarzy, więc polecane są szczególnie do portretów poważnych, dostojnych lub np. seniorów. Jeśli jednak portretujesz radosną i szczęśliwą rodzinę, zostaw zdjęcie w kolorze. Zwróć też uwagę na tonację i to, czy zdjęcie powinno mieć ciepłą pomarańczową poświatę, czy lepiej sprawdzi się zimny odcień bieli.
Twój Fotograf
noworodkowy
i rodzinny
Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link.

KATEGORIE tematyczne:
Polecane Artykuły

Współpracujemy z tą FIRMĄ:



